Naujas būstas: skolintis ar taupyti?

nauji butai VilniujeKiekvienas mūsų svajoja apie namus, kuriuose jaustųsi saugūs ir laimingi. Deja, ne visada norai virsta realybe ir dažniausiai todėl, kad finansiniai aspektai trukdo pasiekti tikslą. Žinoma, vien reikiamos pinigų sumos banko sąskaitoje neturėjimas nereiškia, kad visos durys užsidaro ir teks toliau tenkintis nuoma. Daugeliui tapo įprasta skolintis – imti būsto kreditą ir apsigyventi savo namuose. Imti būsto kreditą yra atsakingas žingsnis, kuris reikalauja tinkamo pasiruošimo bei įsitraukimo į šį procesą.

Prieš pradedant analizuoti skolinimosi ir taupymo galimybes verta sau atsakyti klausimą: ar pirkti butą yra geriau nei nuomotis? Taigi, atsakymas vienareikšmis – pirkimas visada yra geresnis pasirinkimas. Visgi, nemažai žmonių pasirenka nuomą, nes mano, jog ilgą laiką negyvens pasirinktoje vietoje. Dviejų kambarių buto nuoma Vilniuje kiekvieną mėnesį kainuoja apie 200 eurų. Gyvenant ilgiau nei 10 metų per tokį laiko tarpą galima sumokėti nemažą dalį investicijos į perkamą butą. Būtent todėl nauji butai Vilniuje labai dažnai yra perkami, o ne nuomojami.

Dažnai geri būsto pasiūlymai neišsilaiko ilgai. Jei rinkoje atsirado galimybė įsigyti Jums patinkantį naujos statybos butą už patrauklią kainą – taupymui laiko nebelieka. Tokiu atveju būsto kreditas – geras pasirinkimas. Nekilnojamojo turto kainos kinta priklausomai nuo ekonominės situacijos Lietuvoje ir tuo pačiu Europoje bei pasaulyje. Jei pasiryšite taupyti, o ne imti būsto kreditą, įvertinkite tai, kad būsto kaina gali padvigubėti ar net padidėti daugiau, kol pavyks surinkti reikiamą pinigų sumą. Taigi, pasitaikius geram pasiūlymui, apsvarstykite galimybę pasinaudoti būsto kreditu.

Atsakymas į klausimą: skolintis ar taupyti butui ne visada remiasi vien tik į pirkėjo norus. Lietuvoje veikiantys bankai vadovaujasi nustatyta tvarka, kuri apibrėžia, kad asmuo negali paimti būsto paskolos, jei neturi bent 15 procentų reikiamos sumos būstui įsigyti. Taigi, jei nusprendėte skolintis iš banko, tam tikrą dalį teks vis tiek susitaupyti arba pasiskolinti iš kitų asmenų, tačiau tuomet susidursite su dvigubu grąžinimu, kuris tikrai apsunkins Jums gyvenimą. Tuo pačiu Lietuvoje veikiantys bankai atidžiai išanalizuoja žmogaus mokumą, jo istoriją (jei kada teko naudotis greitųjų kreditų kompanijų paslaugomis, tai ši aplinkybė įtakoja Jūsų galimybes pasiskolinti nekilnojamam turtui pirkti). Galiausiai, bankai atsižvelgia ir į kitus Jūsų mokumo įsipareigojimus ir įvertina, ar tai neviršija 40 procentų Jūsų gaunamų pajamų. Dažniausiai būsto kredito paraiškos svarstymas užtrunka apie 5-8 darbo dienas.

Lietuvoje yra ne vienas komercinis bankas, teikiantis būsto kreditus. Ieškant patraukliausių būsto kreditų sąlygų, rekomenduotina aplankyti bent kelis komercinius bankus, sužinoti skirtingų bankų privalumus. Būsto kredito palūkanos nėra vienintelis kriterijus nulemiantis pasirinkimą. Taip pat svarbios yra kredito sutarties keitimo sąlygos, kredito priešlaikinio grąžinimo sąlygos, kredito laikino grąžinimo atidėjimo sąlygos ir pan. Derantis su bankais dėl būsto kredito sąlygų naudinga kreiptis į nepriklausomus tarpininkus (konsultantus), kurie galėtų sustiprinti Jūsų derybines pozicijas derantis dėl būsto kredito sutarties sąlygų.

Nauji butai Vilniuje: pasiūla ir tendencijos

Augant nekilnojamojo turto rinkai, nauji butai Vilniuje vilioja tiek jaunas šeimas, tiek vyresnio amžiaus pirkėjus. Itin plati butų pasiūla suteikia beveik neribotas galimybes rinktis. Nauji daugiabučiai statomi tiek miesto centre, tiek priemiestyje, gyvenamųjų namų kvartaluose ir tolėliau nuo miesto spūsčių.

Nekilnojamojo turto ekspertai tvirtina – naujų butų pasiūla atitiks net ir išrankiausio pirkėjo lūkesčius, svarbiausia – susidėlioti aiškius prioritetus. Daugelis jaunųjų pirkėjų pamiršta, kad buto pirkimas yra viena didžiausių viso gyvenimo investicijų, reikalaujanti daugybės svarstymų. Nauji butai Vilniuje turi atitikti ne tik šiandienos lūkesčius, bet ir ateities poreikius, t. y. jei šiandien žavitės triukšmingomis centro gatvėmis, ar tikrai liksite tokios pačios nuomonės, susilaukę vaikų?

Vertinant naujų butų poreikį visos šalies mastu, populiariausi yra dviejų kambarių butai – jų daugiausiai naudojama ir daugiausiai parduodama. Ekspertai tvirtina, kad dviejų kambarių butai Vilniuje parduodami tris kartus daugiau nei vieno kambario butai. Dviejų kambarių butai parduodami dvigubai dažniau už trijų kambarių butus. Tiesa, ekspertai pastebi, kad dviejų kambarių butą parduodantys asmenys (paprastai jaunos šeimos) yra linkusios ieškoti didesnio ir erdvesnio būsto. Dviejų kambarių butas yra dažniausiais pasirinkimas, kurį priima vieniši asmenys ir šeimos, neturinčios vaikų.

Dviejų kambarių butai išlieka paklausiausi ir dėl optimalaus kainos ir patogumo santykio. Vieno kambario butai dažnai šeimai yra per maži, o trijų ar daugiau kambarių būstai – itin brangūs. Be to, didesnio buto išlaikymo kaštai viršija daugelio šeimų lūkesčius. Dviejų kambarių butai užima lyderio pozicijas ne tik pardavimų, bet ir nekilnojamojo turto nuomos srityje.

Dviejų kambarių butai populiariausi didmiesčiuose, t. y. nauji butai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje sulaukia didžiausio pirkėjų dėmesio. Paklausiausių gretose yra butai, kurių plotas siekia 50–60 kvadratinių metrų. Daugiausia dviejų kambarių butų Vilniuje parduodama miegamuosiuose rajonuose. Atsižvelgiant į pirkėjų poreikius, minėtosios kvadratūros butus vertina ir daugiabučių statytojai. Manoma, kad dviejų kambarių butai išliks paklausūs ir ateinančiais metais.

Jei ieškote naujo buto ir norite priimti geriausią sprendimą, bendradarbiaukite su nekilnojamojo turto ekspertais, kurie įvertinę jūsų lūkesčius ir finansines galimybes, padės išsirinkti optimaliausią variantą, atitinkantį jūsų ir jūsų šeimos poreikius. Neskubėkite priimti galutinio sprendimo – skirkite laiko paieškoms ir atskirų butų vertinimui. Nebijokite jums patikusį butą apžiūrėti kelis kartus ir įsitikinti, kad priimtas sprendimas nenuvils jūsų ateityje.