Kompostas – tai įvairių organinių medžiagų mišinys, pvz., žolių stiebai, sugriebti lapai, medžių šakelės, įvairios organinės liekanos ir t. t. Kompostas naudojamas žemės purumui ir trąšumui užtikrinti. Į dirvą patekęs organinių liekanų mišinys pradeda irti, išskirdamas augalams būtinas maistines medžiagas – kalį, fosforą ir azotą. Kitaip sakant, kompostavimo produktas – tai natūralios žemės trąšos, neturinčios šalutinio efekto. Tiesa, komposto gaminimas namuose reikalauja tam tikrų žinių ir išankstinio pasiruošimo.
Kompostavimas – tai natūraliai vykstantis procesas, kuriam reikalinga reguliari mūsų priežiūra. Kompostavimo metu įvairios organinės atliekos yra paverčiamos mišiniu, naudingu dirvožemiui ir augalams. Tai itin naudingas sprendimas, skirtas atliekų perdirbimui ir šiukšlių atsikratymui. Specialistai tikina, kad kompostuojant galima perdirbti daugiau nei 60 proc. atliekų.
Kompostavimui galima naudoti įvairias sodo ir daržo atliekas (pvz., medžių ir krūmų šakas, sugriebtus lapus, nupjautą žolę, jaunas piktžoles ir t. t.), virtuvės atliekas (pvz., vaisių ir daržovių žieves, kiaušinių lukštus, kavos tirščius, arbatos maišelius ir t. t.). Kompostui naudojamas ir sodo žvėrelių, pvz., triušių, mėšlas. Kompostavimui netinka žuvis, mėsa, riebalai ir kaulai. Nenaudokite ir pieno produktų, sintetinių medžiagų ar sergančių augalų liekanų.
Kompostas gaminamas pavasarį arba rudens pradžioje. Rinkitės kiek nuošalesnę sodybos vietą, geriausiai – teritoriją, saugomą šešėlio, kadangi atviroje saulėje kompostui naudojamos medžiagos ims džiūti. Kompostuoti galima specialiuose konteineriuose arba šiam darbui paruoštoje teritorijoje ant žemės, geriausia – duobėje. Jei nusprendėte komposto dėžę gaminti patys, nepamirškite, kad ji turi būti dviejų skyrių. Į vieną jų kraunamos naujos atliekos, antrame laikomas bręstantis kompostas. Šios dėžės dugnas turi praleisti vandenį, todėl paruoškite ventiliacijos angas. Rekomenduojama gaminti metro aukščio dėžę, kurioje būtų patogu maišyti bręstantį kompostą. Komposto dėžė privalo turėti dangtį.
Nepamirškite, kad siekdami geriausio rezultato, turite užtikrinti tinkamas vėdinimo sąlygas, todėl visų pirma ant pagrindo paklokite žolių, pvz., piktžolių ar šakelių. Pagrindo sluoksnis turėtų siekti bent 15 cm. Vietoje organinio pagrindo galima naudoti ir plytas. Šias klokite statmenai – tai pagerins oro cirkuliaciją. Geram kompostui būtina palaikyti bent 50° C temperatūrą. Be to, būtina užtikrinti nuolatinę deguonies cirkuliaciją, todėl nepamirškite reguliarių komposto maišymo darbų. Aukščiausią laipsnį pasiekusi temperatūra kitą mėnesį mažėja. Šiuo laikotarpiu būtina kompostą maišyti ir vartyti – tai užtikrins tinkamą deguonies, skatinančio augalinių atliekų irimo procesus, kiekį. Kai temperatūra nebekyla, palikite kompostą dar dviem mėnesiams ir leiskite mišiniui dar kartą supūti. Tinkamai paruoštas kompostas yra tamsios spalvos, birus ir skleidžia miško žemės aromatą.