Praktiškai visos dantų ligos prasideda nuo to, kad burnos higiena prastai rūpinamasi. Kodėl taip yra? Atsakymas gana paprastas – netinkamai išvalytuose tarpdančiuose kaupiasi bakterijos, kurios ir suėda visus dantis.
Periodontito priežastis
Kai dantų neišsivalome tinkamai, tarpdančiuose lieka šiek tiek maisto likučių. Įsivaizduokime, kas vyksta maisto likučius pašildžius iki 36 laipsnių ir laikant drėgmėje. Jie pradeda pūti. Atsiranda nemalonus kvapas, tačiau tuose likučiuose dar sparčiau veisiasi įvairios bakterijos. Kai bakterijos ėda maisto likučius, viskas atrodo gana gerai. Bet kartu jos ėda ir viršutinį dantų emalio sluoksnį. Taip išsivysto periodontitas – pagrindinė liga, dėl kurios reikia dantį gręžti ir plombuoti. Laiku negydant, dantis vis mažėja ir mažėja, kol pradeda skilinėti jo viršutinis sluoksnis. Kramtant kietesnį maistą arba tvirčiau sukandus, dantys skyla ir lūžta. Toliau trys keliai – plombos, jei yra ant ko jas uždėti, danties šalinimas arba karūnėlė, kuri dedama nušlifavus danties likučius.
Visa tai įvyksta tikrai ne per savaitę, greičiau per keletą metų. Tinkama burnos higiena padeda užkirsti tam kelią arba bent jau nutolinti tokios ligos pasekmių šalinimą.
Gingivito priežastys
Jei periodontito priežastis yra prasta burnos higiena, tai gingivito priežasčių yra ir daugiau. Gingivitas – liaudiškai kalbant, dantenų uždegimas, išsivysto dėl prastos burnos higienos, vitamino C trūkumo, kraujo ligų, nėštumo ar net kai kurių vaistų vartojimo. Jei esate sveikas vyras, jums greičiausiai nėra nei kraujo vėžio, nei cukrinio diabeto, o tuo labiau nėštumo, tad dėl jūsų gingivito kalta tik netinkama burnos higiena. Jūsų dantenos pradeda pūliuoti, raudonuoti, ima sklisti nemalonus kvapas, dažnai kraujuoja. Tada galite valgyti vitaminą C saujomis, bet esmė liks ta pati – prireiks kur kas rimtesnių gingivito gydymui taikomų medikamentinių priemonių.
Dantų akmenys
Netinkama burnos higiena lemia ir tai, kad ant dantų atsiranda apnašos. Tai vadinamieji dantų akmenys, kurie yra šalinami gydytojo odontologo gana nemalonios procedūros metu. Dantų akmenys atsiranda dėl netinkamos mitybos, kai maistas yra minkštas be druskos, arba prastai sukramtomas. Jei nesate kūdikis su suaugusiojo dantimis, jums dantų akmenys dėl mitybos įpročių nesusiformuos. Bet jie dar ir dantų neplaunate, būkite tikri – dantų apnašų neišvengsite. Atrodo, kad jie nepavojingi, tačiau apsigauti nereikėtų. Dantų akmenys gadina viršutinį dantų sluoksnį ir gali jį suskaldyti. O tada teks keisti visą dantį…
Beje, dantų akmenys nelabai estetiškai atrodo. Ir paprastu dantų šepetuku jų nebenuvalysite…
Ką daryti, kad negirdėtumėte daugiau šių siaubų? Tinkama burnos higiena – atsakymas į šį klausimą. Valote dantis po 5 minutes ryte ir vakare po to, kai prabraukiate tarpdančius specialiu siūlu. Išsivalę dantis siūlu ir tinkama dantų pasta, nepamirškite praskalauti specialiu dantų valymo skysčiu, kuris naikina bakterijas. Valgykite daugiau vaisių ir daržovių, riešutų ir grūdų produktų ir viskas bus gerai. Mažinkite cukraus kiekį, nes bakterijos mėgsta gyventi jūsų burnoje ne tik šiltai, bet ir saldžiai.