šeimos medicinos centras

Kai namuose serga ligonis…

šeimos medicinos centrasJeigu šeimos medicinos centras nustato nieko gero nežadančias diagnozes, reikalaujančias ilgalaikio slaugymo ir sveikimo, dažnai pacientas keliauja į namus ir ten sveiksta. Sakoma, kad namuose ir keturios sienos gydo, o paliatyvios pagalbos trūkumas Lietuvoje neleidžia visų suguldyti į tinkamus slaugos skyrius. Žinoma, privati klinika viena kita gali pasiūlyti lovas ir pas save, tačiau neretai pacientai vykta į namus. Jiems ten geriau, tačiau namai pavirsta slaugos ligonine. Artimiesiems tenka nešti tą naštą ir slaugyti žmogų namuose.

Namai: nuo apkuistos vietos iki komforto

Tam, kad būtų lengviau gyventi, slaugant žmogų namuose, svarbu stengtis laikytis kai kurių taisyklių, žinoti tam tikras ribas. Kartais reikia ir labiau save mylėti negu ligonį, nes jeigu darysite viską tik dėl jo ir pagal jo įgeidžius, lauks jūsų pačių išsekimas. Net ir krentant lėktuvui pirmiausia deguonies kaukę suaugęs žmogus turi užsidėti sau, tik tada uždėti vaikui – nes tik pasirūpinęs savimi jis gali pasirūpinti ir kitu, silpnesniu. Tad vienas iš būdų suteikti ir sau daugiau komforto, kol yra slaugoma namuose, tinkamai paskirstyti namų erdves. Kartais žmonės iš didelės meilės ligoniui atiduoda geriausią kambarį, pavyzdžiui, svetainę. Visgi reikia nusistatyti, kad namai neturi būti apkuisti, jie taip pat ir neturi atsiduoti šlapimu ar priminti ligoninę. Namai yra namai. Ligoniui geriausiai duoti nuošaliau esantį kambarį, kurio mažiausiai pasigesite. Visą kitą namų erdvę išlaikyti nepakeistą. Stengtis ir ligonio kambaryje išlaikyti švarą, dažnai vėdinti, siekti namų, o ne ligoninės aplinkos. Vaistus sudėkite į gražias dėžutes, o ne mėtykite aplink lovą. Duokite ne baltą patalynę, o spalvotą, tamsią – tokią, kokios nebūna ligoninėje. Aišku, šeimos medicinos centras turi būti nuolat reguliariai lankomas, susitinkama su gydytojais, klausoma jų patarimų dėl slaugos.

Nepasiduokite negatyvioms mintims slaugydami

Slaugydami turėkite tam tikras ribas. Žinokite, kad ligonis galbūt bus nepatenkintas, net jeigu jūs padarysite dėl jo viską (tą jums pabrėš ir šeimos medicinos centras). Taip su ligoniais būna. Dar jie gali pradėti jumis manipuliuoti. Neleiskite tam nutikti, nusistatykite ribas, traktuokite juos kaip ligonius, nesigraužkite, kad ligonis dėl kažko skundžiasi. Jūsų tikslas yra suteikti rūpestį ir slaugą, bet ne išpildyti visus norus ar suteikti 100 proc. laimę kitam. Nesinervinkite, jeigu jūsų pastangos apskritai bus neįvertinamos. Kantriai toliau atlikite savo pareigą, o tą neįvertinimą traktuokite kaip ligos simptomą. Ar senatvės simptomą. Savo užduotis atlikite kaip pareigą, kaip suplanuotą dalyką, o ne tikintis atlygio ar dėkingumo. Jūs turite tikėtis rezultatų – pasveikimo, bet ne padėkos.

Reguliariai eikite pas gydytojus

Geras šeimos gydytojas vis tiek turi būti visko vadas. Pirmiau vadovaukitės tuo, ką jums suteiks privatus gydymas, ką jums pasakys gydytojai. Jeigu jie lieps taikyti vienokią ar kitokią medicinos priemonę, slaugą, procedūras, jas ir taikykite. Nekreipkite dėmesio į ligonio pareiškimus ar atsisakymus, atskirkite manipuliaciją nuo tiesos. Tokie dalykai dažnai būna su senais pacientais. Profesionalus sveikatos centras atliktų savo darbą, taip darykite ir jūs, nepasiduokite paciento įtakai.

Kvieskitės pagalbą

Jeigu matote, kad namuose visgi susitvarkyti jums yra per sunku, neatsisakykite pagalbos. Galbūt iš tiesų jums reikalingas medicinos centras ir stacionari slauga jame. Jeigu jums sunku emociškai, fiziškai, finansiškai, jeigu namuose nėra vietos – nesijauskite kalti, kad artimąjį nuvežate į slaugos skyrių. Taip jūs pasirūpinate ne tik juo, bet ir savimi.

Leave a Comment