Kuomet nukertami medžiai, paprastai siūlomas kelmų frezavimas, jei tik priėjimas prie sklypo yra tinkamas. Ar tai reikalinga, kiek užtrunka, kokie kelmų frezavimo privalumai ir trūkumai? Ir, žinoma, ar galima tai atlikti patiems? Maždaug tokie klausimai kyla visiems išgirdus apie kelmų frezavimą.
Pabandysime atsakyti į šiuos dažniausiai pasitaikančius klausimus ir suteikti daugiau informacijos apie kelmų frezavimą.
Kas yra kelmų frezavimas?
Kelmų frezavimas tai darbas atliekamas frezomis. Kelmų frezos yra galinga technika, kuri priklausomai nuo modelio ir dydžio gali atrodyti tarsi žoliapjovės ir diskinio pjūklo hibridas. Technika sukurta taip, jog galėtų būti užstumta ant kelmo ir tuomet jį susmulkintų į mažas daleles.
Kaip vyksta kelmų frezavimo darbai?
Kelmų freza smulkina kelmą likusį po medžio nupjovimo. Frezos yra galingos ir kiekvienu sūkiu smulkina kelmą į mažus medienos gabalėlius. Darbininkas, frezos operatorius, valdo frezą ir nukreipia taip, jog technika geriausiai pasiektų kelmą. Kelmas susmulkinamas žemiau nei iki žemės lygio.
Ką daryti su susmulkintu kelmu?
Atlikus kelmo frezavimą lieka didelis kiekis susmulkintos medienos. Gabalėliai yra idealaus dydžio naudoti kaip mulčą, todėl paprastai tam ir naudojama. Jei mulčo nereikia, galima viską tiesiog išpilti į žalių atliekų konteinerį. Žinoma, galima palikti ir toje pačioje vietoje, nes išfrezavus kelmą toje vietoje liks duobė.
Frezuoti ar rauti? Ar tai vienas ir tas pats?
Kelmų frezavimas ir rovimas pateikiami kaip alternatyvos. Tačiau tai skirtingi veiksmai ir skirtingi jų rezultatai. Raunant kelmą yra pašalinamas ne tik pats kelmas, tačiau ir visa šaknų sistema. Tai sudėtingesnis ir sunkesnis darbas. Taip pat raunant kelmus žemėje lieka didelė duobė ir įdubos kur driekėsi šaknys, šias vienas reikia užpildyti ir išlyginti ir tai yra papildomos išlaidos.
Tuo tarpu frezuojant kelmą, susmulkinamas jo kamienas, tad lieka nedidelė duobė arba jei smulkinta mediena lieka ten pat, tai duobė iš viso nereikšminga. Šaknų sistema lieka, tačiau nesant kelmo, ji ilgainiui sunyksta žemėje.
Ar galima patiems atlikti kelmų frezavimą?
Žinoma, tikėtina rasite kur išsinuomoti nedidelę kelmų frezą, tačiau to daryti nerekomenduojama, geriau patikėti darbus specialistams.
Pirmiausia, mėgėjiški tokio tipo įrenginiai tinka nebent itin mažiems darbams atlikti. Didelių medžių kelmams reikalinga profesionali technika. Taip pat ši technika sunkiai valdoma ir yra padidintos rizikos susižeisti. Įsivaizduokite, kas gali atsitikti, jei įrankis, kuris kaip uogas traiško storą medieną, pasiektų žmogaus rankas ar prisiliestų prie vaiko. Geriau nerizikuoti ir patikėti darbus profesionalams.