Kiekvienas mūsų svajoja apie namus, kuriuose jaustųsi saugūs ir laimingi. Deja, ne visada norai virsta realybe ir dažniausiai todėl, kad finansiniai aspektai trukdo pasiekti tikslą. Žinoma, vien reikiamos pinigų sumos banko sąskaitoje neturėjimas nereiškia, kad visos durys užsidaro ir teks toliau tenkintis nuoma. Daugeliui tapo įprasta skolintis – imti būsto kreditą ir apsigyventi savo namuose. Imti būsto kreditą yra atsakingas žingsnis, kuris reikalauja tinkamo pasiruošimo bei įsitraukimo į šį procesą.
Prieš pradedant analizuoti skolinimosi ir taupymo galimybes verta sau atsakyti klausimą: ar pirkti butą yra geriau nei nuomotis? Taigi, atsakymas vienareikšmis – pirkimas visada yra geresnis pasirinkimas. Visgi, nemažai žmonių pasirenka nuomą, nes mano, jog ilgą laiką negyvens pasirinktoje vietoje. Dviejų kambarių buto nuoma Vilniuje kiekvieną mėnesį kainuoja apie 200 eurų. Gyvenant ilgiau nei 10 metų per tokį laiko tarpą galima sumokėti nemažą dalį investicijos į perkamą butą. Būtent todėl nauji butai Vilniuje labai dažnai yra perkami, o ne nuomojami.
Dažnai geri būsto pasiūlymai neišsilaiko ilgai. Jei rinkoje atsirado galimybė įsigyti Jums patinkantį naujos statybos butą už patrauklią kainą – taupymui laiko nebelieka. Tokiu atveju būsto kreditas – geras pasirinkimas. Nekilnojamojo turto kainos kinta priklausomai nuo ekonominės situacijos Lietuvoje ir tuo pačiu Europoje bei pasaulyje. Jei pasiryšite taupyti, o ne imti būsto kreditą, įvertinkite tai, kad būsto kaina gali padvigubėti ar net padidėti daugiau, kol pavyks surinkti reikiamą pinigų sumą. Taigi, pasitaikius geram pasiūlymui, apsvarstykite galimybę pasinaudoti būsto kreditu.
Atsakymas į klausimą: skolintis ar taupyti butui ne visada remiasi vien tik į pirkėjo norus. Lietuvoje veikiantys bankai vadovaujasi nustatyta tvarka, kuri apibrėžia, kad asmuo negali paimti būsto paskolos, jei neturi bent 15 procentų reikiamos sumos būstui įsigyti. Taigi, jei nusprendėte skolintis iš banko, tam tikrą dalį teks vis tiek susitaupyti arba pasiskolinti iš kitų asmenų, tačiau tuomet susidursite su dvigubu grąžinimu, kuris tikrai apsunkins Jums gyvenimą. Tuo pačiu Lietuvoje veikiantys bankai atidžiai išanalizuoja žmogaus mokumą, jo istoriją (jei kada teko naudotis greitųjų kreditų kompanijų paslaugomis, tai ši aplinkybė įtakoja Jūsų galimybes pasiskolinti nekilnojamam turtui pirkti). Galiausiai, bankai atsižvelgia ir į kitus Jūsų mokumo įsipareigojimus ir įvertina, ar tai neviršija 40 procentų Jūsų gaunamų pajamų. Dažniausiai būsto kredito paraiškos svarstymas užtrunka apie 5-8 darbo dienas.
Lietuvoje yra ne vienas komercinis bankas, teikiantis būsto kreditus. Ieškant patraukliausių būsto kreditų sąlygų, rekomenduotina aplankyti bent kelis komercinius bankus, sužinoti skirtingų bankų privalumus. Būsto kredito palūkanos nėra vienintelis kriterijus nulemiantis pasirinkimą. Taip pat svarbios yra kredito sutarties keitimo sąlygos, kredito priešlaikinio grąžinimo sąlygos, kredito laikino grąžinimo atidėjimo sąlygos ir pan. Derantis su bankais dėl būsto kredito sąlygų naudinga kreiptis į nepriklausomus tarpininkus (konsultantus), kurie galėtų sustiprinti Jūsų derybines pozicijas derantis dėl būsto kredito sutarties sąlygų.