Šiuolaikinėje skubančioje visuomenėje, kurioje kiekvienas spaudžiamas būti sėkmingu ir aktyviu, nerimas yra labai dažna problema. Daugybė žmonių pasaulyje žino apie tai, kad yra nerimo sutrikimas ir daug žmonių su tuo kovoja. Tam gali būti skirtas gydymas ir vaistai, tačiau nemažai galime padaryti ir patys.
Kas yra nerimas?
Nerimas yra tam tikra mūsų organizmo reakcija į stresą. Ir jis savaime nėra blogas dalykas, nes jis susijęs su savisaugos instinktu. Tačiau kai nerimas yra pernelyg didelis, jis kelia pavojų ir gali išsivystyti į rimtus sutrikimus. Nerimas gali pasireikšti įvairiose gyvenimo situacijose. Pavyzdžiui, kai nutinka kažkas netikėto, iškyla situacijos, kurioms nesame pasiruošė.
Taip pat nerimo sutrikimas yra labai susijęs su ateities baime ir nežinomybe. Todėl nerimas gali kankinti dėl svarbių įvykių ateityje, tokių kaip artėjantys egzaminai, darbo pokalbis, svarbus susitikimas. Be to, specialistai nerimą kartais sieja ir su tam tikromis mūsų pačių susigalvotomis nuostatomis ar susikurtomis baimėmis.
Kaip pasireiškia nerimo sutrikimas?
Nors nerimas kankina daug žmonių, kai kurie ilgai nesusimąsto dėl to arba į tam tikrus signalus tiesiog numoja ranka. Tačiau iš tiesų nerimas sutrikimas veikia žmogų, apsunkina kasdienį gyvenimą ir mažina gyvenimo kokybę.
Yra daugybė signalų, kurie išduoda, kad Jus kankina nerimas. Labai pastebimas simptomas yra miego sutrikimas. Jeigu dažnai sunku užmigti, neramiai miegate, greičiausiai Jus kankina nerimas. Taip pat nerimą jaučiantys žmonės skundžiasi galvos svaigimu, energijos trūkumu, jiems sunku susikaupti, kartais pasireiškia panikos atakos, galūnių tirpimas ir kiti simptomai.
Kaip įveikti nerimą?
Jeigu jaučiate, kad nerimo sutrikimas iš tiesų trukdo kasdienei Jūsų veiklai ir kokybiškam poilsiui, kreipkitės į specialistą. Jums gali padėti miego vaistai ar kiti sprendimai. Tačiau taip pat galite padėti sau ir patys.
• Susikurkite miego rutiną, kad kiekvieną rytą keltumėtės panašiu laiku ir eitumėte miegoti įprastu metu.
• Dienos metu užsiimkite aktyvia fizine veikla, kuria padėtų prablaškyti mintis.
• Turėkite savo darbotvarkę ir planuokite savo veiklas, kad išvengtumėte stresinių situacijų, kai nutinka kažkas neplanuoto ar nepavyksta visko padaryti laiku.
• Dažniau skirkite laiko sau gamtoje.
• Daugybė žmonių patiria nerimą todėl, kad yra labai aktyvūs ir turi daug veiklos. Todėl būkite atsargūs, nepersidirbkite ir raskite laiko poilsiui bei atsipalaidavimui.
• Atraskite laiko dienos eigoje padaryti mankštą, užsiimi joga ar pamedituoti.