Kaip gaminamos lipnios etiketės

Šiandien norime supažindinti su nedaug žinoma, bet labai svarbia spaudos technologija – lipniomis etiketėmis ir jų spauda. Manote, kad daugiausiai spausdinama laikraščių ir žurnalų? Klystate. Jei paimtume, kiek popieriaus sunaudojama laikraščiams ir kiek etiketėms, iš karto taptų aišku, kad laikraščiams reikia labai nedaug popieriaus ir technologinių pajėgumų. Kur kas daugiau reikia milijonams etikečių spausdinimui.

Lipnios etiketės – tai tas spaudinys, kuris yra beveik nematomas, bet labai reikalingas. Jis yra ant kiekvieno jogurto indelio, alaus butelio, saldainių dėžutės ir t.t. Jau nekalbant apie papildomus lipdukus, kuriuose nurodoma kaina, atkreipiamas dėmesys į vykstančią akciją ir pateikiama sudėtis. Visa tai yra užklijuota naudojant specialias technologijas, kurias trumpai norėtume pristatyti.

Lipnios etiketės spausdinamos dažniausiai ant įvairios tekstūros popieriaus. Populiariausias – blizgus popierius, tačiau spausdinama ir ant matinio, terminio, itin ryškaus FLUOR popieriaus. Taip pat spausdinamos ant baltos spalvos ir permatomų plėvelių. Lipnios etiketės spausdinamos ir ant metalizuoto (folijuoto) popieriaus, dažniausiai aukso arba sidabro spalvos. Dydžiai – patys įvairiausi. Mažiausios etiketės yra vos centimetro pločio. Ant tokių dažniausiai rašoma pasikeitusi kaina, o lipdukai klijuojami rankomis ant tam tikrų prekių. Kai kur teko matyti tiesiog ranka užrašytas kainas ant tuščių etikečių. Tai buvo itin aktualu pereinamuoju laikotarpiu nuo lito prie euro.

Išskirti reikėtų ir klijus, kuriais klijuojamos etiketės pramoniniu būdu. Lipnios etiketės yra klijuojamos universaliais klijais, tačiau kai kurios pakuotės reikalauja netradicinių sprendimų, tad panaudojami specialūs klijai. Pavyzdžiui, naudojami specialūs klijai, skirti šaldytai produkcijai, kurie nebijo drėgmės ir žemos temperatūros. Stiprūs klijai yra naudojami tada, kai klijuojama ant drėgnų arba nelygių paviršių. Super stiprūs klijai naudojami grublėtiems paviršiams, pavyzdžiui, etiketėms ant padangų, plieninio tinklo, akmens imitacijų ir t.t. Super stipriems klijams yra ir antipodas – klijai, kurie lengvai nuimami, taip pat lengvai nuplaunami vandeniu. Tokie paprastai naudojami ant stiklinės taros,  kurią superka ir naudoja dar kartą.

Lipnios etiketės yra spausdinamos specialiomis spaudos mašinomis, ploteriuojami – iškertamos simetrinės ir asimetrinės formos etiketės. Maža to, jie suvyniojami į tam tikrų standartų ritinius, kad juos būtų galima įdėti į specialias klijavimo mašinas. Rankomis milijono etikečių juk neužklijuosi. Tai itin sudėtingas procesas, reikalaujantis ir technologijų, ir neordinarių sprendimų.

Leave a Comment