Kiek funkcijų turi židiniai?

Žodis „židinys“ turi ne vieną reikšmę. Tai ne tik šildymo prietaisas, bet ir vieta, apie kurią kas nors susitelkia, tam tikras traukos centras. Visgi nesunku įžvelgti šių reikšmių artimumą – prie židinio jauku ir gera, tad jis suburia artimuosius. Kodėl židinio vaizdinys toks jaukus ir užburiantis? Pabandykime tai išsiaiškinti.

Be abejonės, pagrindinė židinio funkcija yra teikti šilumą. Nors neaišku, ar ją reikėtų vadinti pagrindine, ar pirmine, mat jaukumo skleidimas ne ką mažiau svarbus. Šiaip ar taip, šiluma turi būti skleidžiama. Kitaip tai tebūtų dekoracija. O kadangi vyksta degimo procesas, atsiranda daugybė klausimų. Kartais ne taip ir lengva židinį pasirinkti, tenka kreiptis į specialistus norint jį sumontuoti. Be to, svarbu sklandus šildymas, o tai lemia ne tik tinkamas sumontavimas. Ne mažiau reikšminga ir reguliari priežiūra. Na, o jei visa tai užtikrinama, tuomet galima pakalbėti ir apie funkcijas, kurias kai kurie galbūt laiko antrinėmis.

Tikriausiai matėte ne vieną serialą ar filmą, kur ant židinio puikuojasi šeimos nuotraukos, įvairūs suvenyrai. Vadinasi, tai vieta, kuri tampa pagrindu brangiems prisiminimams. Galima teigti, kad židiniai padeda reprezentuoti vertybes, perteikti jas pas jus apsilankiusiems svečiams. Ant židinio tarytum susitinka vertybės, pasiekimai – šeima, mieli daiktai iš kelionių… Kita vertus, galbūt pasikliauta moderniais sprendimais ir šildymą bei jaukumą suteikiantis prietaisas patalpintas kokioje nors nišoje. Tokiu atveju ant jo niekas nesipuikuoja. Bet tai nereiškia, kad židinys tuomet tik šildo. Jis vėlgi atskleidžia informacijos apie šeimininkus. Ką galima suprasti iš noro židinį integruoti taip, kad jis neužimtų nė milimetro daugiau vietos, nei jam priklauso? Tai lyg minimalizmo ar modernumo apraiška. Be to, šitaip sutaupoma vietos, kas suponuoja apie praktiškumą. Taigi, kyla asociacijos su apgalvotumu. Be to, interjeras neapkraunamas.

Tai, kad židiniai siūlomi įvairaus dizaino, padeda atskleisti skonį. Įsigijus patinkantį produktą, kasdien juo gėrimasi. Na, o svečiai pastebi skonio subtilumą. Tad iš kurios pusės bežiūrėtum, židinys tapatinamas su saviraiška. Bet tai dar ne viskas. Reikėtų paminėti ir apie patirtį. Ją liudija jau minėtos nuotraukos ar suvenyrai, taip pat modernūs sprendimai (ar kaip tik laiko patikrinti). Čia vėlgi iškyla vaizdinys iš filmų, kai išsitiesiama ant sofos ir ilsimasi būtent prieš židinį. Paprastai rodomi nemažai pasiekę žmonės, įgyvendinantys ar įgyvendinę ne vieną milžinišką planą. Ir tuomet židiniai tikrai išlaisvinami iš vienalytės šildymo sampratos rėmų.

Paprastai šnekama, kad ramina akvariume plaukiojančios žuvytės. Visgi ne mažiau liaupsinamas ir spragsintis liepsnos liežuvių šokis. Būtent ugnies vaizdas – dar viena jaukumo apraiška, prisidedanti prie įrodymų, jog židinys šildo ir tiesiogine, ir perkeltine prasme. Ir jei iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad jis reikalingas tik žiemą, vienareikšmiškai to tvirtinti nesinorėtų, mat židinys namuose tiesiog prigyja. Prie jo priprantama. Ir jei atrodo, kad jis perkamas tik dėl kambario temperatūros pakeitimo, klystama. Taip manyti – lyg teigti, kad „Rolex“ laikrodis įsigyjamas vien dėl to, jog rodo laiką.

 

Leave a Comment