Finansų žavesys ir kruopščios buhalterijos svarba

buhalterine apskaitaFinansai – kone kerintis žodis, sufleruojantis apie pinigus. Apie tai, dėl ko dirbama; apie tai, už ką galima įsigyti prekes ir paslaugas. Bet neapkrausime šios temos sudėtingais apibrėžimais. Verčiau palyginkime dvi situacijas, leidžiančias suprasti, kodėl buhalterinės apskaitos įmonės tokios svarbios.

Pristatėme finansus, užsiminėme apie buhalterijos įmones. O dabar – apie verslą kaip apie svajonę ir tikslą. Juk gerai pagalvojus – verslas ir būna svajonė, tada tampa tikslu, išsikeliami uždaviniai. Bet jei norite, kad viskas būtų nepriekaištinga, svarbu kreiptis į profesionalus. Štai gerai sutvarkyta buhalterija – daugybė pliusų ir tvirtas žingsnis pirmyn.

Buhalterinės apskaitos įmonės prisideda prie tvarkingos buhalterijos? Taip, ir dar daugiau. Jos nuolat deda pastangas, kad kiekvienas skaičius atitiktų galiojančius teisės aktus; kad kiekvienas skaičius būtų ne atsitiktinis, o toks, koks ir turi būti. T. y. teisingas.

Visiškai aišku, kad buhalterinės apskaitos įmonės veikla įsprausta į griežtus rėmus. Tačiau tie rėmai – įvairūs įstatymai – laikas nuo laiko kinta, tad reikia perprasti naujoves, esant reikalui koreguoti planus. Specialistai negali sustabarėti, vadovautis keliolikos metų senumo teiginiais. Žinoma, yra tam tikri nekintantys principai, pavyzdžiui, sąžiningumas, tikslumas, bet daug kas buhalterijos srityje tampa vis kitaip, pavyzdžiui, modernėja apskaitos programos.

Nepriklausomai nuo konkretaus buhalterinio klausimo, visuomet būtina pateikti tokį rezultatą, kuriam tikrai tiktų apibūdinimas „tikslu“, kuriam taip pat tiktų apibūdinimas „kokybiška“. Tikslumas ir kokybė čia yra kaip padangos automobiliui, kaip burės burlaiviui, kaip apyrankė rankiniam laikrodžiui, kaip turinys knygai…

Ar tikrai bus kokybiška? Toks galvosūkis ruošiantis kreiptis į specialistą. Pats žodis „specialistas“ lyg ir turėtų sufleruoti apie nepriekaištingą rezultatą. Vis dėlto pasaulyje ne viskas idealu. Bet visada tikimasi, kad bus kuo geriau. Pažvelgus iš paslaugų teikėjų pusės situacija tokia pat: norisi, kad klientai būtų sąžiningi, kad nedelsdami atsiskaitytų ir t. t. O kai yra abipusis sutarimas, tuomet paslauga naudinga tiek ją teikiančiam asmeniui, tiek vartotojui.

Buhalterinių paslaugų vartotojai, jei taip galima suformuluoti šių paslaugų tikslinę rinką, yra ir smulkios įmonės, ir didžiulės kompanijos. Nesvarbu, ar tai nauja, ar jau ilgai veikianti įmonė, skaičių ir įstatymų labirintai yra sudėtingi, todėl kreipiamasi į profesionalus. Į žmones, išmanančius, kas yra apskaita, kaip skaičiuojamas darbo užmokestis, kokie yra įstatymai, kaip naudotis buhalterinės apskaitos programomis, kas per dalykas tas verslo valdymas ir t. t.

Finansai žavi. Bet kai skaičių gausybė ir kai ne visi aiškūs, to žavesio nelabai ir lieka. Užtat nenorint susipykti su skaičiais verta pasamdyti buhalterinės apskaitos įmonę, kuri sudės taškus ant „i“ ir nepaliks nei vienos trupmenos ne savo vietoje.

 

 

Kam ta buhalterinė apskaita?

Būtent toks klausimas iškyla daugeliui pradedančių verslininkų, kai reikia ne tik skaičiuoti, kiek uždirbai, bet dar ir susigaudyti, kiek reikia valstybei sumokėti, kodėl atlyginimai atrodo taip brangiai kainuoja ir daug kitų kasdienių reikalų. Buhalterinė apskaita ir kasdienė buhalterijos priežiūra – tikra kankynė, jeigu to tinkamai neišmanai. Buhalteriu per vieną naktį tapti taip pat labai sunku, todėl gyslelės neturint, pravartu kreiptis profesionalų pagalbos. Nes galite nustebti, bet iš tiesų buhalterijoje tiek mėnesio pabaigoje, tiek kasdien gyvenimas tiesiog verda.

  • Sąskaitos faktūros. Viena pagrindinių buhalterių maldų, kurias tenka sukalbėti, matyt kiekvieną dieną, yra sąskaitos faktūros. Įmonėje privalu registruoti visus išleistus pinigus, todėl tai labai reikalingas dokumentas. Geriausia, jei faktūras į programą buhalteris veda kasdieną, nes per mėnesį gali susikaupti tiek, kad neužteks ir paskutinės nakties.
  • Mokesčių skaičiavimas. Verslas privalo mokėti mokesčius, kad ir kaip jis dirbtų ar kokia kryptis jo bebūtų, mokesčius valstybei atseikėja visi. Tačiau jų yra pačių įvairiausių ir kartais net sunku susigaudyti kiek ir už ką čia kam reikia sumokėti. Todėl buhalterio pareiga – žinoti visa tai ir tinkamai atlikti.
  • Apskaita. Daugeliui pradedančių buhalterių buhalterinė apskaita skamba kaip tikras iššūkis. Iš tiesų tai rimtas darbas, kurį privalu atlikti bet kokioje įmonėje. Pagal apsirenkama arba teisės aktais nurodomą laikotarpį buhalterinė apskaitaturi būti vedama ir ji turi atspindėti įmonės finansinę situaciją. Tačiau ji skirta ne tik suinteresuotoms šalims, bet ir vadovybei, mat labai svarbu prieš priimant įvairius sprendimus žinoti, kokioje finansinėje situacijoje yra Jūsų įmonė.
  • Atlyginimų išmokėjimas. Jei manote, kad atlyginimus išmokėti labai paprasta – laikas susipažinti su šiuolaikiškomis buhalterijos paslaugomis. Iš tiesų išmokėti atlyginimus tai nėra tik pervesti pinigus į darbuotojų sąskaitas. Viskas kur kas sudėtingiau. Kiekvienas darbuotojas yra skirtingas, taigi nors esame pripratę, kad mokesčiai visiems vienodi, tai gali būti ne visada tiesa. Galbūt pas Jus yra mažus vaikus auginančių darbuotojų, o gal kai kurie dirba ne visą darbo dieną? Galbūt įdarbinote ką tik studijas baigusį studentą ir už jo atlyginimą dalį pinigų sumoka valstybė? Visi šie dalykai labai svarbūs ir juos privalo žinoti buhalteris tiek skaičiuojant atlyginimą, tiek tuomet, kai vedama buhalterinė apskaita. Akivaizdu, kad visi šie skaičiavimai gali susukti galvą bet kokiam ne profesionaliam buhalteriui. Todėl pradedantiems verslininkams pravartu tokį pasisamdyti, kad galėtų ramiai plėtoti verslą.